پوست

عوارض بوتاکس پیشانی و دور چشم

در سال‌های اخیر افراد زیادی در گروه‌های سنی مختلف اعم از جوان و میانسال به بوتاکس پیشانی و دور چشم روی آورده‌اند. این نوع بوتاکس با از بین بردن خطوط دور چشم، نظیر خطوط پنجه کلاغی و چروک‌های پیشانی، بر زیبایی صورت تاثیر بسیاری می‌گذارد.
البته تزریق بوتاکس پیشانی به همان اندازه که در زیباسازی و اعتماد به نفس فرد موثر است، ممکن است در صورت تزریق اشتباه، نتیجه عکس داشته باشد. برای آگاهی کامل از عوارض بوتاکس پیشانی و دور چشم، این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید.

امروزه بیشتر افراد به دنبال جوانسازی پوست هستند تا از این طریق بتوانند زیبایی خود را حفظ کنند. بوتاکس بهترین روش برای جوانسازی و شادابی پوست است به شرطی که آن را توسط بهترین دکتر بوتاکس انجام دهید. تجربه و مهارتی که پزشک برای انجام بوتاکس دارد باعث شده تا نحوه و میزان تزریق به درستی انجام شود و بتواند تاثیراتی مطلوب و ماندگار داشته باشد.

موارد منع مصرف بوتاکس پیشانی و دور چشم

اگرچه تاکنون در مورد مصرف بوتاکس در دوران بارداری و شیردهی، عوارضی گزارش نشده است؛ اما بهتر است خانم‌هایی که در دوران بارداری و یا شیردهی قرار دارند، از تزریق بوتاکس خودداری کنند. همچنین افرادی که مشکلات انعقاد خون دارند؛ باید از تزریق بوتاکس اجتناب کنند.

بنابراین چنانچه از بیماری خاصی رنج می‌برید یا باید داروهای خاصی مصرف کنید؛ قبل از تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم، به پزشک خود اطلاع دهید. به عنوان مثال برای افرادی که به بیماری های عصبی عضلانی مبتلا هستند، تزریق بوتاکس ممکن است موجب ضعف عضلانی شدید شود. همچنین برخی از داروها مانند آنتی بیوتیک های خانواده جنتامایسین با تزریق بوتاکس تداخل ایجاد می‌کنند.

انواع عوارض بوتاکس پیشانی و دور چشم

تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم ممکن است عارضه‌هایی را به همراه داشته باشد؛ در ادامه به معرفی و شرح این عارضه‌ها می‌پردازیم.

موارد منع مصرف بوتاکس پیشانی و دور چشم

سر درد و تهوع

یکی از عوارض متداول تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم سردرد و تهوع می‌باشد. به طور معمول ۲ تا ۱۵ درصد افرادی که بوتاکس تزریق می‌کنند؛ دچار این عارضه می‌شوند. البته این عوارض بسیار خفیف هستند و معمولا در اولین جلسه بوتاکس رخ می‌دهند. رفع کامل سردرد و تهوع، ممکن است بین چند ساعت تا چند روز زمان ببرد.

درد

یکی از عوارض معمول تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم، درد است. آستانه تحمل درد در افراد مختلف متفاوت است و هر فردی میزان درد متفاوتی را در هنگام تزریق احساس می‌کند. البته اکثر افراد می‌توانند این درد را تحمل کنند. چنانچه تحمل درد برای فردی دشوار باشد، می‌تواند پس از مشورت با پزشک و پیش از انجام بوتاکس، از مسکن‌هایی مانند استامینوفن استفاده کند. همچنین می‌توان با قرار دادن کمپرس آب سرد بر روی ناحیه تزریق بوتاکس، از درد آن کاست.

کبودی

به دلیل سوراخ شدن عروق خونی در ناحیه‌ای که تخت تزریق قرار می‌گیرد، عوارضی نظیر کبودی ممکن است رخ دهد. این امر در صورتی اتفاق می‌افتد که تزریق کننده بوتاکس محل عروق خونی را به خوبی نشناسد. بنابراین تزریق توسط افرادی که دارای تخصص کافی در این زمینه نیستند، می‌تواند موجب آسیب رساندن به عروق خونی شود. مراجعه به پزشکی که دارای مهارت بالایی در زمینه بوتاکس پیشانی و دور چشم می‌باشد، از این عارضه پیشگیری می‌کند.

تورم و قرمزی

از واکنش‌های معمول بدن به تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم، ایجاد قرمزی و تورم در آن ناحیه است. این عوارض خفیف تا چند ساعت پس از تزریق، برطرف می‌شوند و نیازی به درمان مجدد وجود ندارد. اگر ضخامت سوزن تزریق بوتاکس زیاد باشد، این عارضه شدیدتر خواهد بود.

انواع عوارض بوتاکس پیشانی و دور چشم

همچنین میزان بوتاکس تزریق شده نیز بر روی شدت قرمزی و تورم تاثیرگذار است. برای پیشگیری از قرمزی و تورم در محل تزریق، پزشک باید از سوزن‌های نازک و باکیفیت استفاده کند؛ همچنین می‌توان با قرار دادن کمپرس سرد از میزان تورم و قرمزی کاست.

بسیاری از افراد به دلیل ایجاد چین و چروک‌های متعدد یا افتادگی در نواحی از صورت مانند پیشانی، اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند. تزریق بوتاکس پیشانی یکی از روش‌های رایج برای پیشگیری و یا کاهش چین و چروک در این ناحیه می‌باشد. با توجه به پیشرفت روز به روز علم و فن‌آوری و وجود انواع مارک بوتاکس در مطب‌ها و کلینیک‌های زیبایی مختلف، لازم است در خصوص انواع برندهای بوتاکس از اطلاعات دقیق و کافی برخوردار باشید؛ تا بتوانید با شناخت بهترین برند، نتایج خوب و ماندگاری از تزریق خود به دست آورید. برای آشنایی با بهترین مارک‌های بوتاکس، روی لینک کلیک کنید.

واکنش‌های کولینرژیک

چنانچه برای تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم، از محصولاتی استفاده شود که دارای سم بوتولینوم نوع بی هستند؛ واکنش‌های کولینرژیک رخ می‌دهند. در این نوع عوارض، دهان و یا چشم‌ها خشک می‌شوند.

افتادگی پلک

افتادگی پلک از جمله عوارضی است که در اثر انتخاب مراکز نامعتبر و غیر درمانی برای تزریق بوتاکس رخ می‌دهد. علت این عارضه، تزریق غیر حرفه‌ای و نادرست بوتاکس است. افتادگی پلک به دلیل اثر ماده بوتاکس بر عضله بالا برنده پلک، اتفاق می‌افتد. خوشبختانه افتادگی پلک عارضه‌ای نادر است و بیشتر در گذشته شایع بوده است؛ امروزه در کمتر از ۳% مواقع، افراد دچار این عارضه می‌شوند. به طور معمول این عارضه حدود یک هفته بعد از تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم، بروز می‌کند و با گذشت ۲ الی ۳ ماه، به تدریج رفع می‌شود. خوشبختانه تمام عوارضی که نام برده شد، مقطعی هستند و تا مدت ۶ ماه به صورت خود به خود برطرف می‌شوند.

مهم‌ترین عوارض تزریق بوتاکس دور چشم

مهم‌ترین عوارض تزریق بوتاکس دور چشم

به جز عوارض کلی که برای بوتاکس پیشانی و دور چشم برشمردیم؛ بوتاکس در ناحیه دور چشم، عوارضی مخصوص به خود نیز دارد. از این عوارض می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افتادگی پلک که می‌تواند در پلک بالا یا پایین رخ دهد.
 • احساس درد در ناحیه تزریق
 • تورم و قرمزی در ناحیه تزریق
 • مختل شدن بینایی فرد
 • احساس سنگینی در پلک‌ها
 • خون ریزی در ناحیه تزریق
 • ایجاد کبودی در محل تزریق بوتاکس
 • جمع شدن یا سرازیر شدن اشک از چشم‌ها
 • بی حس شدن هر دو چشم

چنانچه هر کدام از عوارضی که در این متن ذکر شد، بعد از تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم برای شما اتفاق افتاد؛ در کوتاه‌ترین زمان ممکن به به پزشک معالج خود مراجعه کنید و به او اطلاع دهید. اکثر این عوارض پس از مدتی کوتاه برطرف می‌شوند، اما رفع برخی دیگر از عوارض به درمان تخصصی نیاز دارد و باید اقدامات لازم صورت بگیرد.

درمان‌های جایگزین بوتاکس پیشانی و دور چشم

تزریق بوتاکس باعث کاهش چین و چروک‌هایی می‌شود که در اثر انقباض عضلات زیر پوستی به وجود می‌آید؛ بنابراین چنانچه از ایجاد این چین و چروک‌ها پیشگیری کنید؛ نیاز کمتری به تزریق بوتاکس پیدا می‌کنید. البته که این اثر فوری نیست و زمان‌بر هست(برای اطلاعات بیشتر مقاله آموزشی بوتاکس پیشانی کی اثر میکند رو مطالعه کنید)

درمان های جایگزین بوتاکس پیشانی و دور چشم

 • برای جلوگیری از ایجاد چین‌های ریز در ناحیه پیشانی و دور چشم، به صورت منظم از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • لایه برداری سطحی پوست به صورت منظم می‌تواند به بهبود پوست کمک کند.
 • چنانچه فردی بسیار سالخورده باشد، تزریق بوتاکس کمکی به او نخواهد کرد و باید از جراحی ترمیمی استفاده کرد.

منبع: allaboutvision

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا