مقالات آموزشی پزشکبان

دلیل چربی پوست و مو + راهکارهای درمانی

چرب شدن پوست سر تا اندازه ای که موجب سالم ماندن پوست سر و زیبایی موها می شود؛ اتفاق ناخوشایندی نیست. اما زمانی که ترشح چربی سر بیش از حد باشد، می تواند موجب احساس ناخوشایند در افراد شود و مشکلاتی را برای سلامت موها ایجاد کند. در این هنگام موها به علت چربی زیاد پوست سر، پس از شستشو به سرعت چرب می شوند و حالت خود را از دست می دهند. همچنین در بسیاری از افرادی که دارای پوست چرب هستند؛ ریزش موی سر به دلیل چربی پوست سر، اتفاق می افتد.

به علاوه گاهی شاهد پوسته پوسته شدن کف سر و مشکلات دیگر به علت چربی موی سر هستیم. چنان چه شما نیز به دنبال یافتن علت چرب شدن موی سر هستید و سوالاتی در مورد درمان قطعی چربی موی سر دارید؛ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

پزشک پیشنهادی: اگر دچار هرکدام از مشکلات پوستی میباشید و بدنبال یک متخصص با‌تجربه و حرفه‌ای هستید، میتونین به صفحه بهترین دکتر پوست در تهران مراجعه نمایید.

مشکلات ناشی از چربی موی سر

چربی پوست سر در حالت طبیعی موجب رطوبت پوست سر شده و مانع از خشکی ناخوشایند پوست سر و موها می شود. در واقع چربی سر مانند یک سد حفاظتی برای پوست و موی سر عمل می کند؛ اما هنگامی که غدد تولید کننده چربی، شروع به تولید بیش از حد چربی می کنند، مشکل آغاز می شود.

غدد چربی قرار گرفته در پوست سر، با تولید یک روغن طبیعی به نام سبوم باعث مرطوب نگه ‌داشتن پوست سر می شوند. ایجاد اختلال در عملکرد این غدد باعث افزایش تولید سبوم شده و همین عامل، علت چربی زیاد پوست سر می باشد. در این هنگام فرد به دلیل چربی پوست سر، با مشکلاتی نظیر خارش‌ های ناراحت ‌کننده و درماتیت سبوره ‌ای مواجه می شود. همچنین ایجاد ضایعات پوستی مانند شوره، به علت چرب شدن موی سر امری متداول است.

چنان چه علت چرب شدن موی سر، مشخص نشده و درمان صورت نگیرد؛ این وضعیت می تواند باعث ایجاد مشکلات بیشتری شود. مشکلاتی نظیر ریزش، سفیدی مو، انواع آکنه و جوش و… همگی می توانند به علت چربی زیاد پوست سر ایجاد شوند.

دلیل چربی پوست سر

یک عامل به تنهایی نمی تواند دلیل چربی پوست سر باشد. این مشکل به عوامل متعددی بستگی دارد که به شرح زیر است:

 1. تغییرات هورمونی در بدن زنان مانند دوران بلوغ، هنگام قاعدگی و بارداری یا یائسگی می تواند علت چرب شدن موی سر باشد.
 2. مصرف بیش از حد قند یا چربی اشباع ممکن است علت چربی موی سر قلمداد شود.
 3. استرس و فشار روحی باعث تولید کورتیزول شده و همین امر تولید سبوم را افزایش داده و می تواند علت چربی زیاد پوست سر باشد.
 4. استفاده از محصولات بهداشتی و آرایشی اشتباه می تواند به ترشح چربی بیش از حد کمک کند.
 5. ژنتیک و وراثت در عملکرد غدد چربی موثر هستند.
 6. تعدادی از بیماری ها مانند احتقان کبد، سندرم تخمدان پلی کیستیک و سندرم شوگرن می توانند دلیل چربی پوست سر بوده و به ترشح زیاد چربی منجر شوند.

نشانه های چربی پوست سر

نشانه های زیر در افرادی که دارای پوست سر چرب می باشند، دیده می شود:

 1. براق شدن مو بلافاصله پس از شست‌ و شو
 2. انتقال چربی از مو به دست در هنگام تماس
 3. پرزدار شدن مو یا گرد و خاک گرفتن موها
 4. خارش زیاد و غیرعادی پوست
 5. ریزش مو
 6. ایجاد شوره و پوسته پوسته شدن پوست سر
 7. التهاب پوست سر و ایجاد آکنه و جوش بر روی پوست

به یاد داشته باشید که موهای چرب دارای ریشه ضعیفی هستند و چرب شدن مو از ریشه آغاز شده و در طول ساقه بالا پیش می رود؛ این امر باعث می شود در فردی با موی بلند، نوک موها خشک باشد اما قسمت های نزدیک ریشه چرب و براق به نظر برسند. ضمن اینکه قرار گرفتن مو در مرحله ابتدایی یا پیشرفته می تواند در شدت چربی مو مؤثر باشد.

علت چرب شدن موی سر مردان

گاهی پوست سر مردان به علت چربی زیاد پوست سر، آلودگی را جذب کرده و به دام می اندازد، این امر موجب مسدود شدن منافذ شده و ریزش مو را به دنبال دارد. در مردانی که بیشتر از ۵۰ سال سن دارند، ترشح هورمون DHT (DiHydroTestosterone) باعث کوچک شدن فولیکول شده و  در مواردی علت چربی موی سر در مردان همین است. از طرفی ترشح چربی زیاد، باعث انسداد فولیکول مو شده و التهاب میکرو در فولیکول مو را به دنبال خواهد داشت.

از دیگر عواملی که می توانند علت چرب شدن موی سر مردان باشند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تغذیه نامناسب 

داشتن تغذیه مناسب همواره برای سلامتی قسمت های مختلف بدن از جمله موها امری مهم به شمار می رود. کمبود برخی ویتامین ها مانند ویتامین های ب و ای و همچنین کمبود روی می تواند باعث اختلال در غدد چربی پوست سر شود.

 • فشار روحی

شاید تعجب کنید اما فشار روحی می تواند دلیل چربی پوست سر باشد. داشتن استرس زیاد باعث تاثیر منفی بر روی هورمون آندروژن می شود؛ هورمون آندروژن چربی مو را کنترل می کند.

 • شستن بیش از حد مو

برخلاف تصور اکثر مردم، شسشتشوی زیاد موی چرب به درمان قطعی چربی موی سر نه تنها کمکی نکرده بلکه آن را تشدید می کند. شستشوی زیاد باعث از بین رفتن چربی طبیعی پوست سر شده و خود می تواند علت چرب شدن موی سر باشد؛ زیرا ریشه مو تلاش می کند با ترشح چربی، کمبود چربی پوست را جبران کند.

 • تماس بیش از حد دست با مو 

دست زدن زیاد به مو و پوست سر می تواند باعث  تحریک غدد چربی و افزایش ترشح آن ها شود.

 • شانه های آلوده 

استفاده از شانه های الوده و چرب باعث افزایش چربی مو خواهد شد.

 • زیاد سشوار کشیدن و شستسو با آب داغ 

سشوار می تواند باعث تحریک غدد چربی پوست شود؛ همچنین شسشتو با آب داغ باعث خشک شدن موها شده و غدد چربی، برای رفع این مشکل، چربی بیشتری تولید می کنند.

 • شستشو با شامپو های نامناسب 

استفاده از شامپوی مخصوص موی چرب می تواند به درمان قطعی چربی موی سر کمک کند. این نوع شامپو ها دارای فرمول متناسب با کاهش چربی پوست سر هستند و برای این کار فرموله شده اند.

درمان موی سر چرب

درمان موی چرب

برای درمان قطعی چربی موی سر، اولین قدم شناخت دلیل چربی پوست سر است. می توان با یافتن علت چربی موی سر، به راحتی درمان موثر را پیدا کرد. در ادامه به راه های درمان قطعی چربی موی سر می پردازیم.

درمان ‌های دارویی

با مصرف برخی داروهای خوراکی که توسط پزشک تجویز می شوند؛ می توان فعالیت سلول‌های غدد چربی را کنترل کرد. به طور معمول داروهای حاوی ایزوترتینوئین (Isotretinoin) از جمله داروهایی هستند که برای درمان قطعی چربی موی سر تجویز می شوند. از مصرف این داروها بدون تجویز پزشک خودداری کنید.

درمان موضعی

با استفاده از برخی محصولات بهداشتی و درمانی موضعی می توان علت چربی زیاد پوست سر را برطرف کرده و اختلالات غدد چربی را درمان کرد. در برخی موارد از محلول‌های حاوی سالیسیلیک اسید و محصولات حاوی پلی فنول برای درمان قطعی چربی موی سر استفاده می‌شود. همچنین شامپوهای موی چرب و اسکراب ها نیز می توانند به درمان کمک کنند.

درمان‌ پیشرفته

از جمله درمان های پیشرفته و جدی برای رفع چربی موی سر، استفاده از لیزر و دستگاه‌های فرکانسی می باشد. در این دستگاه ها، اشعه لیزر غدد ترشح چربی را هدف قرار می ‌دهند.

جمع بندی

چنان چه در این مقاله شرح دادیم، چربی موی سر در حالت طبیعی نه تنها مضر نیست؛ بلکه موجب سلامت و شادابی مو می شود. اما هنگامی که به دلایل مختلف، غدد چربی موجود در پوست سر بیش از حد چربی ترشح کنند؛ مشکلاتی نظیر چرب شدن زود هنگام موها، خارش، پوسته پوسته شدن و ریزش مو را برای افراد به دنبال خواهد داشت. با مراجعه به موقع به یک پزشک مجرب می توان مشکل چربی موی سر را به صورت ریشه ای رفع کرده و سلامتی موها را تضمین کرد.

سوالات متداول

نشانه های پوست و موی چرب کدامند؟

از نشانه های رایج چربی پوست و موی سر می توان به چرب شدن بلافاصله پس از شستشو، کم حجم شدن موها در اثر چربی، خارش پوست سر، پوسته پوسته شدن، پرزدار شدن مو و ریزش مو اشاره کرد.

علت چربی زیاد پوست سر چیست؟

نمی توان چربی پوست و موی سر را به یک عامل نسبت داد؛ ممکن است علت های مختلفی برای چرب شدن موی سر وجود داشته باشد. گاهی علت چرب شدن موی سر، یک عامل بیرونی مانند استفاده از شامپوی نامناسب یا شانه های آلوده و ... است؛ اما گاهی عاملی درونی مانند برخی بیماری ها، اختلالات ژنتیکی یا ترشح برخی هرمون ها موجب چرب شدن پوست سر می شوند.

آیا درمانی قطعی برای رفع چربی مو وجود دارد؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، راه های متعددی برای درمان قطعی چربی موی سر وجود دارد. برخی از این درمان ها موضعی بوده و به صورت محلول مورد استفاده قرار می گیرند. برخی نیز به صورت داروی خوراکی توسط پزشک تجویز می شوند. همچنین در موارد شدید، ممکن است از دستگاه های لیزر برای درمان چربی پوست سر استفاده شود. بهترین راه مراجعه به یک پزشک ماهر و یافتن علت چربی موی سر و درمان آن است.

منبع: https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-oily-skin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا