مقالات آموزشی پزشکبان

قوی ترین قرص سوزش ادرار

این موضوع برای شما فرقی نمی‌کند که شما خانم باشید و یا آقا؛ اما در عین حال، ممکن است سوزش ادرار را به دفعات تجربه کرده باشید. سوزش در هنگام ادرار و یا احساس درد در هنگام دفع ادرار، می‌تواند در افراد خود را به صورت خفیف و یا شدید نمایان کند. دیسوریا و یا همان دفع ادرار درناک، به عنوان اصطلاحی گستره بوده که به توصیف دفع ادرار دردناک، خواهد پرداخت.

سوزش ادرار می‌تواند از قسمت مثانه، مجرای ادرار و یا مقعد شروع شده و یا منشأ بگیرد. این مشکل برای آقایان در ناحیه بیضه‌ها شروع شده به قسمت پایانی مقعد ختم می‌شود و برای بانوان نیز از دهانه واژن شروع شده و به ناحیه مقعد، پایان می‌یابد. شایع‌ترین علت سوزش و درد در ادرار وجود عفونت در مجازی ادرار است.

در این حالت ممکن است به دنبال راه درمانی جهت بهبود سوزش ادرار باشید و به دنبال قوی ‌ترین قرص سوزش ادرار باشید. امروز ما در این قسمت از سایت پزشکبان در کنار شما هستیم تا در مورد سوزش ادرار و قوی‌ترین قرص برای درمان آن صحبت کنیم. بنابراین اگر شما نیز درگیر این مشکل هستید، پیشنهاد می‌شود تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. پیشاپیش امیدواریم مطالب ارائه شده در این سایت برای شما مفید و ارزنده باشد.

پزشک پیشنهادی: احتمال اینکه بیماری‌های ناحیه پروستات در هر کدام از مردان به وجود آید، وجود دارد. از آنجایی که پروستات ناحیه مهم در زمینه تولیدمثل آقایان است، باید به‌خوبی از این ناحیه مراقبت شود.
اما اگر به بیماری پروستات مبتلا شدیم، چه کاری باید انجام دهیم؟ صفحه بهترین جراح پروستات در تهران اطلاعات جامعی در این رابطه بهتون میده که میتونین بخونین.

مؤثر‌ترین دارو‌ها در زمان سوزش ادرار

اگر شما درگیر سوزش ادرار هستید، در مرحله اول درمان، باید در نظر داشته باشید که بهترین گزینه موجود برای درمان این بیماری، مراجعه به پزشک و بررسی علل اصلی آن است. زیرا سوزش ادرار شما ممکن است ریشه در عوامل مختلف داشته باشد که تشخیص آن تنها توسط دکتر، انجام‌پذیر است.

بنابراین در پس این موضوع نمی‌توان به طور خودسرانه به مصرف داروی آنتی بیوتیک پرداخت. این موضوع درست است که مصرف دارو برای سوزش ادرار می‌تواند مؤثر واقع شود، به شرطی که با تجویز و تشخیص پزشک مصرف شود.

زیرا که مصرف دارو‌ها بدون عوارض نبوده و مصرف آن به طور خود سرانه ممکن است مشکلاتی را در آینده برای شما به همراه داشته باشد. با این حال، اکنون به معرفی چند دارو، برای درمان سوزش ادرار خواهیم پرداخت و هر کدام را به صورت جداگانه ببرسی می‌کنیم.

 • سفکسیم

اولین و شایع‌ترین دارویی که به عنوان قوی‌ترین قرص سوزش ادرار توسط پزشکان برای بیشتر بیماران تجویز می‌شود، قرص سفکسیم است. این دارو هم به عنوان قرص و هم به صورت شربت در بازار به فروش خواهد رسید. این دارو جزء کم عارضه‌ترین دارو‌ها در بین سایر دارو‌های سوزش ادرار در زنان و مردان به شمار می‌رود.

همچنین در نظر داشته باشید که مصرف این دارو هیچ گونه ممنوعیتی برای بیماران کلیوی و یا زنان باردار نخواهد داشت و برای سیستم گوارش افراد نیز، خطری را ایجاد نخواهد کرد. بنابراین، می‌توانید روزانه یک عدد قرص و یا یک قاشق از شربت آن را مصرف کنید.

 • سیپرو فلوکساسین

یکی دیگر از دارو‌های قوی برای درمان سوزش ادرار، سیپرو فلوکساسین است که پزشک می‌تواند آن را به صورت قرص و یا تزریقی برای بیمار خود، تجویز کند. در صورت مصرف این دارو، بایستی در طول شبانه روز دو مرتبه و در فاصله زمانی ۱۲ ساعت یک بار مصرف نمایید. این نکته را در نظر داشته باشید که مصرف این دارو برای افرادی که درگیر بیماری کلیوی و یا باردار هستند، ممنوع است.

 • افلوکساسین

افلوکساسین نوعی دیگر از دارویی است که برای درمان سوزش ادرار تجویز می‌شود. این دارو دوز‌های مختلفی داشته و بسته به شدت درد، برای فرد تجویز می‌شود. تمامی محدودیت‌ها و شرایط این دارو، دقیقاً شبیه به سیپرو فلوکساسین بوده و دقت داشته باشید که این دارو را در هنگام غذا و یا بعد از آن با شکم پر مصرف ننمایید.

 • کوتریموکسازول

یکی دیگر از قرص‌های آنتی بیوتیک برای درمان سوزش ادرار، داروی کوتریموکسازول بوده که بیشتر برای درمان عفونت ادرار مورد استفاده قرار می‌گیرد. مدل‌های این نوع از آنتی بیوتیک برای کودکان و بزرگسالان متفاوت بوده و بسته به نوع سن افراد، توسط پزشک تجویز می‌شود. طبق دستور پزشک، می‌توانید برای بهبود سوزش ادرار روزانه ۴ عدد از این آنتی بیوتیک استفاده کنید.

 • نالیدیکسیک اسید

اولین نکته‌ای که در رابطه با این قرص باید رعایت کنید، این است که از مصرف این دارو برای کودکان به شدت پرهیز کنید. در صورتی که درگیر سوزش ادرار هستید، می‌توانید از این دارو جهت التیام درد خود استفاده کنید.

 • آزیترومایسین

اگر سوزش ادرار شما ریشه در مقاربت‌های جنسی شما دارد، کپسول  آزیترومایسین می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای شما در نظر گرفته شود. مصرف آن برای افراد بالغ بلا مانع بوده و بایستی روزانه یک عدد مصرف شود.

 • آمپول جنتامایسین _ امیکاسین

هنگامی که عفونت مجاری ادرار و سوزش ادرار شما شدید می‌شود و سختی‌های زیادی را متحمل می‌شوید، مصرف آمپول جنتامایسین – امیکاسین به صورت عضلانی و ۲ بار در روز تجویز خواهد شد. البته دقت داشته باشید این دارو برای بیماران کلیوی و خانم‌های باردار باید به صورت محتاطانه مصرف شود.

مؤثر‌ترین دارو‌ها در زمان سوزش ادرار

علائم سوزش ادرار که باید آن‌ها را جدی بگیریم

ادراری که همراه با سوزش و دردناک باشد، ممکن است باعث خارش نیز شود. این عارضه در افراد، غالبا در شروع ادرار، در حین ادرار و یا بعد از آن رخ خواهد داد. به این نکات توجه داشته باشید که افرادی که در ابتدای ادرار خود احساس درد و یا سوزش دارند، احتمالاً وجود عفونت در ادرار و یا مجاری ادراری آن‌ها وجود دارد. همچنین احساس درد و سوزش پس از ادرار نیز نشان‌دهنده مشکلات مثانه و یا پروستات در افراد است. علاوه بر این، سوزش ادار علائم دیگری نیز وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • ترشح از آلت تناسلی یا واژن
 • ادرار بدبو یا کدر
 • میل مکرر به ادرار کردن
 • دفع سنگ کلیه یا مثانه
 • وجود خون در ادرار
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • خارش در ناحیه تناسلی
 • تب
 • درد پشت یا پهلو
 • حوادث خیس شدن در کودکان
 • و…

در انتهای این قسمت در نظر داشته باشید اگر در دوران بارداری به سر می‌برید و درگیر سوزش ادرار هستید، اگر درد شما پس از ۲۴ ساعت بهبود نیافت، برای دریافت قوی ‌ترین قرص سوزش ادرار، سریعاً به پزشک معالج و یا پزشک متخصص زنان و زایمان خود مراجعه کنید.

مهم‌ترین عوامل دخیل سوزش در ادرار

در حالت کلی، سوزش ادرار ممکن است در اثر اتفاقات مختلف و ناگواری برای افراد به وجود بیاید. اما در این بخش به مهم‌ترین آن‌ها اشاره‌ای کوتاه خواهیم داشت.

سوزش ادرار به چند دلیل ممکن است در افراد ایجاد شود که مهم‌ترین علل آن عبارت‌اند از:

 • وارد شدن صدمه یا ضربه موضعی به ناحیه مجاری ادراری
 • عفونت‌های مقاربتی و جنسی
 • ایجاد انسداد در مجاری ادرار در اثر بزرگ شدن غده پروستات
 • استفاده مداوم از مواد شوینده یا آرایشی در تماس با مجاری ادرار
 • عارضه‌های عصبی منجر به تخلیه مثانه
 • بروز سرطان مثانه، پروستات، واژن یا آلت تناسلی
 • ایجاد هرگونه زخم در مجاری ادرار
 • عوارض ناشی از مصرف دارو‌های ضد سرطان
 • فعالیت‌های ورزشی طولانی مدت مانند سوارکاری یا دوچرخه سواری
 • و…

مهم‌ترین عوامل دخیل سوزش در ادرار

سخن پایانی

به پایان بخشی دیگر از مطالب در سایت پزشکبان، رسیدیم. در طی این مطلب به بررسی قوی‌ترین قرص سوزش ادرار پرداختیم. همچنین در مورد مباحث مربوط به آن مانند علائم سوزش ادرار که باید آن‌ها را جدی بگیریم و مهم‌ترین عوامل دخیل سوزش در ادرار، به طور کامل صحبت کردیم.

در پایان این بخش این نکته را در نظر داشته باشید که دارو‌های بیان شده در این مطلب را به طور خودسرانه مصرف نکرده و در صورتی که هر کدام از علائم سوزش ادرار را در خود مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید. همچنین می‌توانید برای درمان سوزش ادرار خود، علاوه بر آنتی بیوتیک‌ها از راه‌های طبیعی و روش‌های خانگی درمان سوزش ادرار استفاده کنید.

از اینکه تا انتهای این مقاله از سایت پزشکبان ما را همراهی کردید، نهایت سپاس و قدر دانی را از شما داریم. در صورت داشتن هرگونه سؤال و یا ابهامی در مورد این زمینه، می‌توانید آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. همچنین توصیه می‌شود در صورت امکان، تجارب شخصی خود را نیز با ما و سایر همراهان عزیز در میان بگذارید. در پایان امیدواریم از خواندن این مطلب، نهایت استفاده را برده باشید.

مطالعه پیشنهادی: عفونت ادراری | علائم و درمان‌ها

سؤالات متداول در رابطه با درمان سوزش ادرار

اکنون قصد بر این داریم تا به سؤالات احتمالی شما در رابطه با درمان سوزش ادرار بپردازیم:

انواع روش‌های درمان خانگی سوزش ادرار کدام‌اند؟

می‌توانید از روش‌هایی مانند نوشیدن آب بیشتر، بهره گرفتن از کمپرس گرم، محلول جوش شیرین با آب، ترکیب سرکه با آب، مخلوط آب با آبلیمو، مصرف زنجبیل و... استفاده کنید.

بهترین دارو برای سوزش ادرار در مردان چیست؟

سفکسیم به دلیل این که عوارض جانبی چندانی را برای شما به دنبال ندارد، به عنوان بهترین دارو برای سوزش ادرار و التیام آن به شمار می‌رود.

بهترین قرص برای سوزش ادرار در بانوان کدام است؟

داروی افلوکساسین به عنوان قوی‌ترین دارو برای تسکین درد سوزش ادرار به شمار می‌رود که البته باید عوارض جانبی آن نیز قبل از مصرف مورد توجه قرار بگیرد.

آیا سوزش ادرار می‌تواند علل غیر عفونی داشته باشد؟

بله. سوزش ادرار دردناک می‌تواند طیف وسیعی از علل غیر عفونی داشته باشد. مانند بیماری‌های پوستی، وجود جسم خارجی در مجرای ادرار، تومور‌ها، مصرف دارو‌های خاص، سیستیت بینابینی، یائسگی، هیپرتروفی خوش خیم پروستان و...

منبع:

https://www.drugs.com/condition/dysuria.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا