مقالات آموزشی پزشکبان

کشیدن دندان عقل | هزینه و مراقبت های قبل و بعد

مراقبت از دندان ها همواره امری ضروری برای داشتن دندان هایی سالم و زیبا محسوب می شود. در این میان، احتمال پوسیدگی برخی از دندان ها نظیر دندان های عقل، به دلیل قرار گرفتن درقسمت انتهایی دهان، بیشتر است.

این دندان ها در سنین نوجوانی رشد می کنند و به همین دلیل به آن ها دندان عقل اطلاق می شود. در حالت عادی چنان چه این دندان ها سالم باشند و بافت لثه در آن قسمت دچار مشکل نباشد؛ کشیدن یا جراحی دندان عقل ضرورت ندارد، اما در صورت ایجاد پوسیدگی و سایر مشکلات دهان و دندان، ممکن است کشیدن دندان عقل توسط دندانپزشک توصیه شود بهترین جراح فک و صورت برای کشیدن دندان عقل می تواند مفید باشد.

هزینه کشیدن دندان عقل بستکی به قرار گیری دندان بسیار متفاوت است؛ در بعضی مواقع نیاز به جراحی دندان نهفته وجود دارد بازه قیمتی به صورت حدودی بین ۸۰۰,۰۰۰ تومان تا ۲.۰۰۰.۰۰۰ تومان متفاوت است.

در این مقاله با ضرورت جراحی دندان عقل، هزینه این عمل، باید و نباید ها و هر آن چه لازم است در این خصوص بدانید، آشنا خواهید شد؛ با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

کلینیک پیشنهادی: اگر بدنبال یک دندانپزشکی حرفه ای و با تجربه هستید ولی جایی رو سراغ ندارین، میتونین به صفحه بهترین کلینیک دندانپزشکی برین و از اونجا کلینیک یا متخصص مدنظر خودتون رو پیدا کنین.

هزینه کشیدن دندان عقل

یکی از سوالاتی که ممکن است دغدغه بسیاری از افراد باشد؛ میزان هزینه جراحی دندان عقل است. به طور کلی این هزینه به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ چنان چه رشد دندان عقل کامل شده باشد، میزان هزینه کشیدن دندان عقل تفاوتی با سایر دندان های آسیاب نخواهد داشت؛ اما چنان چه نیاز به جراحی دندان عقل وجود داشته باشد، هزینه این عمل بالاتر خواهد بود.

از دیگر عوامل موثر در میزان هزینه جراحی دندان عقل، می توان به شهرت کلینیک دندانپزشکی، سابقه و مدرک جراح، محدوده مکانی کلینیک و… اشاره کرد. همچنین با توجه به نرخ تورم، هزینه ها در طول زمان تغییر می کند؛ بنابراین بهترین راه برای آگاهی از هزینه کشیدن دندان عقل، تماس با کلینیک مورد نظر و دریافت اطلاعات دقیق است.

جراحی دندان عقل نهفته

در برخی موارد  که در دهان، فضا به اندازه کافی برای رشد دندان عقل وجود نداشته باشد، این دندان ممکن است در زیر لثه گیر کرده و یا تنها بخشی از آن بیرون آمده باشد. دندان عقل نهفته می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی نظیر عفونت، ورم، درد لثه، پوسیدگی، اسیب به استخوان دندان و… شود؛ در چنین شرایطی ممکن است بیمار طبق توصیه دندانپزشک، نیاز به جراحی دندان عقل نهفته پیدا کند.

در نگاه اول ممکن است جراحی دندان عقل نهفته دردناک به نظر برسد، اما باید بدانید که تحمل درد جراحی دندان عقل نهفته از مشکلاتی که وضعیت در صورت عدم درمان می‌تواند برای دهان و فک شما ایجاد کند؛ به مراتب کمتر است. با مراجعه به یک دندانپزشک عمومی و یا جراح فک و صورت حاذق، می توانید به سادگی و با کمترین میزان درد، این عمل را انجام دهید.

بعد از کشیدن دندان عقل چه بخوریم

پس از جراحی دندان عقل، باید غذاهای مغذی و دارای بافت نرم را در برنامه غذایی خود بگنجانید. مصرف غذاهای غنی از ویتامین و پروتئین، نه تنها موجب تسریع روند بهبودی شما می شود؛ بلکه ناراحتی های پس از جراحی دندان عقل را نیز کاهش می دهد. یک رژیم غذایی مناسب، شامل غذاهایی با بافت لطیف و نرم نظیر انواع سوپ، اسموتی، پنیرهای نرم و ارگانیک، پوره سیب زمینی، پوره میوه های تازه مانند سیب و موز، پوره کدو تنبل و ماهی سالمون می باشد؛ این مواد غذایی را در رژیم خود بگنجانید.

 مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل

پس از جراحی دندان عقل، چنان چه می خواهید با سرعت بیشتری بهبود یابید و به عارضه خاصی دچار نشوید؛ باید به توصیه های دندانپزشک با دقت عمل کنید. در ادامه به برخی از نکات مراقبتی پس از کشیدن دندان عقل می‌پردازیم:

 • پس از جراحی دندان عقل، گاز استریل را در حدود دو ساعت بر روی موضع نگه دارید.
 • خوردن بستنی پس از برداشتن گاز استریل، توصیه می شود.
 • از خارج کردن آب دهان خودداری کنید؛ زیرا مانع از بند آمدن خونریزی خواهد شد.
 • قرار دادن کمپرس یخ تا ۴۸ ساعت بر روی فک به کاهش التهاب و درد کمک خواهد کرد؛ پس از گذشت این زمان، از کمپرس گرم استفاده کنید.
 • آنتی بیوتیک و سایر داروهای تجویز شده توسط دندانپزشک را به موقع مصرف کنید.
 • بهتر است تا ۲۴ ساعت از مسواک زدن خودداری کنید؛ پس از این مدت می‌توانید از آب نمک برای شستشوی دهان خود استفاده کنید.
 • از نوشیدن مایعات توسط نی اجتناب کنید.
 • تا چندین روز پس از جراحی دندان عقل، استراحت کافی داشته باشید و به فعالیت های سنگین نپردازید.
 • تا چند روز از مصرف نوشیدنی ها و غذا های داغ اجتناب کنید.
 • زخم ناشی از جراحی دندان عقل را دستکاری نکرده و با زبان به آن نزنید.
 • در صورت احساس درد شدیدی که با گذشت زمان بهبود نمی یابد، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

آیا کشیدن دندان عقل عوارض دارد؟

آیا کشیدن دندان عقل درد دارد؟

بسیاری از افراد به دلیل تصور اشتباه در مورد میزان درد جراحی دندان عقل، ممکن است از انجام عمل خودداری کنند؛ در صورتی که باید بدانید این عمل با بی حس کردن لثه توسط دندانپزشک صورت می گیرد و به همین دلیل بیمار دردی را احساس نمی کند. احساس کردن درد در هنگام کشیدن دندان عقل به دلیل عدم بی حسی مناسب است.

عوارض کشیدن دندان عقل پایین

از شایع ترین عوارض کشیدن دندان عقل پایین یا بالا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • التهاب و درد

تجربه کردن کمی درد و التهاب پس از جراحی دندان عقل، امری بدیهی است. برای بهبود این درد و تورم، با دقت به توصیه های دندانپزشک خود عمل کنید.

 • حفره خشک

عارضه حفره خشک یکی از عوارض نادر کشیدن دندان عقل است. چنان چه لخته خون ایجاد شده در محل زخم از جای خود کنده شده و موجب قرار گرفتن عصب در معرض هوا یا خورده های مواد غذایی شود؛ این عارضه رخ خواهد داد. طبق مطالعات انجام شده، افراد سیگاری بیشتر در معرض عارضه حفره خشک قرار دارند.

 • محدودیت در باز شدن دهان

از سایر عوارض جراحی دندان عقل پایین، تریسموس موقت یا ناتوانی در باز کردن دهان است. شیوع این عارضه در محدوده سنی ۱۷ تا ۲۵ سال بیشتر است. رفع این وضعیت معمولا از طریق گرما درمانی، تجویز داروهای مسکن و شل‎ کننده‎ی عضلات توسط دندانپزشک صورت می گیرد.

 • خونریزی شدید

چنان چه خونریزی ناشی از کشیدن دندان عقل، طی  ۸ تا ۱۲ ساعت، برطرف نشود؛ باید پزشک را در جریان قرار دهید. همچنین برای بهبود خونریزی خفیف پس از عمل می توانید از گاز استریل، محلول آب نمک و سایر درمان های توصیه شده توسط پزشک، استفاده کنید.

 • ایجاد عفونت

پس از کشیدن یا جراحی دندان عقل پایین، ممکن است لثه دچار عفونت شده و به همین دلیل، بیمار درد شدیدی همراه با تب، التهاب لثه و ترشحات عفونی احساس کند. در این هنگام معمولا دندانپزشک، آنتی‌بیوتیک خوراکی تجویز می کند. در صورت رعایت مراقبت های پس از جراحی، احتمال وقوع این عارضه کاهش می یابد.

درمان درد بعد از کشیدن دندان عقل پایین

اکثر افراد بابت درد بعد از کشیدن دندان عقل پایین، دچار نگرانی هایی هستند؛ اما بهتر است بدانید با مصرف به موقع مسکن های تحویز شده توسط دندانپزشک، می توان این درد را به حداقل رساند. همچنین این درد پس از چند روز برطرف خواهد شد. برای درمان این درد می توان بلافاصله از کمپرس یخ و پس از ۴۸ ساعت از کمپرس گرم استفاده کرد.

تاثیر کشیدن دندان عقل بر صورت

با توجه به با اینکه کشیدن یا جراحی دندان عقل، ریشه این دندان نیز از جای خود بیرون آورده می شود و ریشه دندان ها بخش یکپارچه ای از ساختار چهره را تشکیل می دهند؛ احتمال ایجاد تغییرات جزئی در چهره وجود خواهد داشت؛ اما این تغییرات محسوس نبوده و نگرانی از این بابت بی مورد است. برای دست یابی به اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید پیش از کشیدن دندان عقل با دندانپزشک خود صحبت کنید.

جمع بندی

جراحی دندان عقل امروزه به یکی از مسائل و دغدغه های مهم افراد تبدیل شده است. با توجه به پیشرفت علم دندانپزشکی و ظهور روش های ایمن و بدون درد برای این عمل، نیاز به نگرانی در این مورد وجود نداشته و با رعایت نکات و انجام مراقبت هایی که در این مقاله به آن پرداخته شد؛ می توان به راحتی دندان عقل را کشیده و یا جراحی کرد.

سوالات متداول

آیا پس از کشیدن دندان عقل، نیاز به مراقبت های خاصی وجود دارد؟

انجام توصیه های دندانپزشک پس از کشیدن دندان عقل الزامی است. با مصرف مسکن ها و آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط دندانپزشک، می توان تا حد زیادی به روند بهبودی سرعت بخشید. همچنین می توان با مصرف غذاهای نرم و مایعات مغذی و کمک گرفتن از کمپرس سرد و گرم، دوره درمان را آسان تر طی کرد.

آیا می توان پس از جراحی دندان عقل، مایعات گرم نوشید؟

به دلیل امکان ایجاد تورم، بهتر است تا چندین ساعت پس از کشیدن دندان عقل از نوشیدن مایعات گرم خودداری کرد؛ پس از آن نوشیدن مایعاتی که کمی گرم هستند، مانعی ندارد.

آیا دندان عقل نهفته نیاز به جراحی دارد؟

دندان های عقل نهفته دندان هایی هستند که فضای مناسب برای خروج از لثه و رشد ندارند و یا به صورت ناقص رشد کرده اند. این دندان ها می توانند مشکلات بسیاری برای سلامت دهان، لثه و استخوان فک افراد ایجاد کنند؛ به همین دلیل کشیدن این دندان ها توصیه می شود و بهتر است قبل از ۲۵ سالگی صورت بگیرد.

منبع: https://www.webmd.com/oral-health/wisdom-teeth-adult

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا